Nyhavna i Trondheim – pilottester for høytemperatur sesongvarmelager (HT-BTES) og integrering i fjernvarmesystemet for styrket fleksibilitet
Statkraft Varme med partnere ønsker å gjennomføre et pilotprosjekt for å teste og verifisere en løsning med et høytemperatur borehullsbasert sesongvarmelager (HT-BTES) på Nyhavna/Ladehammerkaia i Trondheim. Konseptet går ut på at overskuddsvarme fra fjernvarmenettet lagres i en geotermisk brønn i tider med lavt fjernvarmeforbruk, og kan tilføres fjernvarmenettet igjen i tider med høyt forbruk. I dag har Statkraft varme overskudd av varmeenergi fra sitt forbrenningsanlegg på Heimdal i sommerhalvåret som ikke utnyttes. Teknologien med høytemperatur sesongvarmelagring i borehull gjør det mulig å lagre overskuddsvarmen fra sommer til varmeforsyning om vinteren.
Løsningen skal også kobles opp mot en lokal sjøvannsvarmepumpe som vil levere varme både til sesonglageret og direkte til nærliggende bygger på Nyhavna.
Prosjekteier
STATKRAFT VARME AS
Teknologileverandører
- MuoviTech Norge AS
- Sintef Energi
- Asplan Viak AS
- Multiconsult AS
- NTNU
- Dora Utvikling
- Nyhavna UtviklingAS
- Trondheim kommune
Teknologisk innovasjon
- Utvikle, teste og dokumentere potensial for HT sesongvarmelager i FV områder ved 95 GrdC
- Utvikling og testing av kollektorer som tåler 95 GrdC
- Integrering av lager og utvikle en geoteknisk metodikk - stedsspesifikke forhold og HT sesonglager.
- Integrering av sjøvanns og HT VP, og integrering med LT fjernvarmenett for distribusjon til Nyhavna.
Kompetanseutvikling
- Måling og dok av pot for HT sesongvarmelagring av borehull på Ladehammerkaia
- Erfaringer og dok med mekaniske og termiske egenskapene til HT kollektorer.
- Dok effektiviteten til sesongvarmelageret og effekten lageret har på fjernvarmeforsyningen i Trondheim.
- Teste ut og utvikle driftsstrategier for sjøvannsvarmepumpe og booster varmepumpe i kombinasjon med sesongvarmelageret.
- Undersøke, teste og utvikle metoder for å håndtere komplekse grunnforhold ved etablering av sesongvarmelager til 95 GrdC
Realisert spredning av teknologi
- Spredningspot internasj er stort, 1. test i Norge. Høyaktuelt for fjernvarmeselskapene.
- Spredningspot av HT kollektor i Europa anslås å være min 15-30 systemer/år, ref energisituasjon.
- Videreføres til aktører som utvikler nærvarmeløsninger.
Videre utvikling og videre spredning
- På Nyhavna er det aktuelt å videreføre teknologien gjennom et fullskalaprosjekt og videre utvikling av fjernvarme-infrastruktur i Trondheim. Prosjektløsningen kan benyttes i mindre anlegg fra 1 GWh og større anlegg. Videreutvikling går på industrialisering av utstyr og infrastruktur, metodikk og anleggets størrelse og formål. Alle typer overskuddsvarme og tilgjengelige/billige energikilder kan utnyttes.